Neurode - Nowa Ruda wczoraj i dziś
Neurode - gestern und heute

| STRONA GŁÓWNA | WSTĘP | WIADOMOŚCI OGÓLNE O NOWEJ RUDZIE |
| NOWA RUDA WCZORAJ I DZIŚ | OKOLICE NOWEJ RUDY WCZORAJ I DZIŚ | SEDLUNG GABRESGRUND CZYLI ORKANY |
| NOWA RUDA NA STARYCH FOTOGRAFIACH I WIDOKÓWKACH | LINKI |

NIEMIECKO-POLSKIE NAZWY MIAST, WSI I OSAD W KREIS NEURODE

Lp. Nazwa niemiecka Nazwa polska
1 Albendorf Wambierzyce
2 Annaberg Góra Św. Anny
3 Beutengrund Bartnica
4 Biehals Bieganów
5 Buchau Zacisze
6 Centnerbrunn Zdrojowisko
7 Ebersdorf (Kreis Glatz) Dzikowiec
8 Eckersdorf Bożków
9 Eichhorn b. Ebersdorf Dębówka
10 Erlicht Olszowice
11 Eule (Kol. Städt.) Sowina
12 Eulenburg (Euledörfel) Sowa Sokolec
13 Falkenberg Sokolec
14 Fichtig b. Krainsdorf Sośnina
15 Fischerberg Rybno
16 Flucht b. Walditz Rzędzina
17 Fohler (b. Schlegel) Podgaje (Połoniny)
18 Friedrichsbau b. Biehals Łężno
19 Gabersdorf Wojbórz
20 Gabersgrund b. Kunzendorf Orkany
21 Grund b. Walditz Grządka
22 Hain b. Ludwigsdorf Borek
23 Haindorf b. Tuntschendorf Błogocice
24 Harte b. Mölke Drzazgi
25 Haumberg b. Neurode Tworzyków
26 Hausdorf Jugów
27 Herrngrund Grzymków
28 Hinterberg b. Schlegel Zagórzno
29 Hirschzunge b. Albendorf Jelenia Głowa
30 Höllenhäuser b. Eckersdorf Jasna Dolina (Wygwizdów)
31 Jesuitenhif Księżno
32 Kirchenhäuser b. Schlegel Kościelniki
33 Kleineckersdorf Bożkówek
34 Klein Möhlten Gorzuchówek
35 Klein Tuntschendorf Tłumaczówek
36 Kohlendorf Kolno
37 Koschen b. Eckersdorf Koszyn
38 Köhlengrund Jatrzębiec
39 Königswalde Świerki
40 Köpprich Przygórze
41 Krainsdorf Krajanów
42 Kunzendorf b. Neurode Drogosław
43 Leeden b. Neurode Zatorze
44 Legengrund b. Volpersdorf Jasionów
45 Leppelt b. Eckersdorf Straszków
46 Liergrund b. Hausdorf Pniaki (Sobków)
47 Louisenthal b. Hausdorf Goliszyn
48 Louisenhain b. Schlegel Soboniów
49 Ludwigsdorf Ludwikowice Klodzkie
50 Markgrund b. Beutengrund Granicznik
51 Mittelsteine Ścinawka Średnia
52 Morgenröte b. Hausdorf Jutroszów
53 Mölke Miłków
54 Neu-Biehals Bieganówek
55 Neudorf Nowa Wieś Kłodzka
56 Neu Ebersdorf Nowy Dzikowiec
57 Neue Welt Siemiątków (Nowy Świat)
58 Neuhaüser Łąki
59 Neu Mölke Nowy Miłków
60 Neurode Nowa Ruda
61 Neusorge Porąbka
62 Niederrathen Ratno Dolne
63 Niedersteine Ścinawka Dolna
64 Oberberg b. Hausdorf Nagóra
65 Oberberg b. Schlegel Nagórzany
66 Oberrathen Ratno Górne
67 Obersteine Ścinawka Górna
68 Rothwaltersdorf Czerwieńczyce
69 Scharfeneck Sarny
70 Scheibau b. Wünschelburg Skibin
71 Schlegel Słupiec
72 Schlegeler Grenze Dolina (Doliny)
73 Schmiedegrund b. Neurode Kuźnica
74 Scholzengrund b. Kunzendorf Jaworów
75 Schöppenberg b. Walditz Górzna
76 Siebenhuben b. Wünschelburg Leśna
77 Stockneegen b. Hausdorf Krzów
78 Stuhlseiffen Rudawa
79 Teuber Zagórzyn
80 Theresienfeld Rękawiczyn (Nowe Zagórze)
81 Tschersel (Stillfriedberg) Czerśl
82 Tuntschendorf Tłumaczów
83 Walditz Włodowice
84 Waldgrund b. Ebersdorf Podlesie
85 Weidenmühle Pasterczyk
86 Weitengrund b. Ludwigsdorf Dalków
87 Welchen b. Rothwaltersdorf Chudzów
88 Wiesenhäuser b. Oberschwedeldorf Siemków
89 Wiesenthal b. Eckersdorf Dolsko
90 Wurzeldorf Wyrębina
91 Wünschelburg Radków
92 Vierhöfe Dworki
93 Volpersdorf Wolibórz
94 Zaughals Sokolica
95 Zimmerhäuser b. Krainsdorf Bytkowice