Neurode - Nowa Ruda wczoraj i dziś
Neurode - gestern und heute

| STRONA GŁÓWNA | WSTĘP | WIADOMOŚCI OGÓLNE O NOWEJ RUDZIE |
| NOWA RUDA WCZORAJ I DZIŚ | OKOLICE NOWEJ RUDY WCZORAJ I DZIŚ | SEDLUNG GABRESGRUND CZYLI ORKANY |
| NOWA RUDA NA STARYCH FOTOGRAFIACH I WIDOKÓWKACH | LINKI |

POLSKO-NIEMIECKIE NAZWY MIAST, WSI I OSAD W KREIS NEURODE

Lp.
Nazwa polska
Nazwa niemiecka
1 Bartnica Beutengrund
2 Bieganów Biehals
3 Bieganówek Neu-Biehals
4 Błogocice
kolonia Tłumaczowa
Haindorf b. Tuntschendorf
5 Borek Hain b. Ludwigsdorf
6 Bożków Eckersdorf
7 Bożkówek Kleineckersdorf
8 Bytkowice Zimmerhäuser b. Krainsdorf
9 Chudzów Welchen b. Rothwaltersdorf
10 Czerśl Tschersel (Stillfriedberg)
11 Czerwieńczyce Rothwaltersdorf
12 Dalków Weitengrund b. Ludwigsdorf
13 Dębówka Eichhorn b. Ebersdorf
14 Dolina, Doliny Schlegeler Grenze
15 Dolsko Wiesenthal b. Eckersdorf
16 Drogosław Kunzendorf b. Neurode
17 Drzazgi Harte b. Mölke
18 Dworki Vierhöfe
19 Dzikowiec Ebersdorf
20 Goliszyn Louisenthal b. Hausdorf
21 Gorzuchówek Klein Möhlten
22 Góra Św. Anny Annaberg
23 Górzna Schöppenberg b. Walditz
24 Granicznik Markgrund b. Beutengrund
25 Grządka Grund b. Walditz
26 Grzymków Herrngrund
27 Jasionów Legengrund b. Volpersdorf
28 Jasna Dolina (Wygwizdów) Höllenhäuser b. Eckersdorf
29 Jatrzębiec Köhlengrund
30 Jaworów Scholzengrund b. Kunzendorf
31 Jelenia Głowa Hirschzunge b. Albendorf
32 Jugów Hausdorf
33 Jutroszów Morgenröte b. Hausdorf
34 Kolno Kohlendorf
35 Koszyn Koschen b. Eckersdorf
36 Kościelniki Kirchenhäuser b. Schlegel
37 Krajanów Krainsdorf
38 Krzów Stockneegen b. Hausdorf
39 Księżno Jesuitenhif
40 Kuźnica Schmiedegrund b. Neurode
41 Leśna Siebenhuben b. Wünschelburg
42 Ludwikowice Kłodzkie Ludwigsdorf
43 Łąki Neuhaüser
44 Łężno Friedrichsbau b. Biehals
45 Miłków Mölke
46 Nowy Miłków Neu Mölke
47 Nagóra Oberberg b. Hausdorf
48 Nagórzany Oberberg b. Schlegel
49 Nowa Ruda Neurode
50 Nowa Wieś Kłodzka Neudorf
51 Nowy Dzikowiec Neu Ebersdorf
52 Olszowice Erlicht
53 Orkany Gabersgrund b. Kunzendorf
54 Pasterczyk Weidenmühle
55 Pniaki (Sobków) Liergrund b. Hausdorf
56 Podgaje (Połoniny) Fohler (b. Schlegel)
57 Podlesie Waldgrund b. Ebersdorf
58 Porąbka Neusorge
59 Przygórze Köpprich
60 Radków Wünschelburg
61 Ratno Dolne Niederrathen
62 Ratno Górne Oberrathen
63 Rękawiczyn (Nowe Zagórze) Theresienfeld
64 Rudawa Stuhlseiffen
65 Rybno Fischerberg
66 Rzędzina Flucht b. Walditz
67 Sarny Scharfeneck
68 Siemiątków (Nowy Świat) Neue Welt
69 Siemków Wiesenhäuser b. Oberschwedeldorf
70 Skibin Scheibau b. Wünschelburg
71 Słupiec Schlegel
72 Soboniów Louisenhain b. Schlegel
73 Sokolec Falkenberg
74 Sokolica Zaughals
75 Sośnina Fichtig b. Krainsdorf
76 Sowa Sokolec Eulenburg (Euledörfel)
77 Sowina Eule (Kol. Städt.)
78 Straszków Leppelt b. Eckersdorf
79 Ścinawka Dolna Niedersteine
80 Ścinawka Górna Obersteine
81 Ścinawka Średnia Mittelsteine
82 Świerki Königswalde
83 Tłumaczów Tuntschendorf
84 Tłumaczówek Klein Tuntschendorf
85 Tworzyków Haumberg b. Neurode
86 Wambierzyce Albendorf
87 Włodowice Walditz
88 Wojbórz Gabersdorf
89 Wolibórz Volpersdorf
90 Wyrębina Wurzeldorf
91 Zacisze Buchau
92 Zagórzno Hinterberg b. Schlegel
93 Zagórzyn Teuber
94 Zatorze Leeden b. Neurode
95 Zdrojowisko Centnerbrunn